Guidelines 競技要領 

Competition Description

1.World Kendama Championship (Fujiwara Issei Cup)

・ One-on-One tournament
・ Players have to use JKA official Kendama (16-2 type).
・ The qualifying draw for the tournament will take place on the morning of 14th July.
・ Twelve tricks are in advance notified (Please see Trick List).
・ When player A pass selected trick and player B lose, then player A will get 1 point.
・ Each trick can be tried 3 times at maximum.
・ When players are even after 3 trials, this trick will be judged as draw.
・ Player getting 2 points will win the game (3 points only for the final).
・ Player to be located to the left side in the tournament table will play first.
・ The trick trial must be started within 15 sec from the referee’s call “HAJIME” and be completed within 40 sec.
・ When it is a draw after 4 tricks (6 tricks only for Final), the game will proceed to Sudden death.

<Sudden death>

・ A trick will be selected from the trick list (by card) by the referee.
・ Both players try the trick only one time.
・ When player A pass the trick and player B lose, then player A will win the game.
・ When it is a draw, next trick will be selected.
・ When it is a draw after all tricks (12 tricks), the game will proceed to 3-Trick time competition.

<3-Trick time competition>

・ The player who completed all tricks faster will win the game.
・ Tricks for the competition: Spike 3 times→Airplane 3 times→Swing in 3 times
・ Not allowed to change the trick order.

<Trick List>

1 Stilts-Stuntplane
2 Eddying Current Candle (Whirlpool Candle)
3 Hanging Downspike
4 Hanging 2-Turn Lighthouse ‒ 2-Turn Lighthouse-flip
5 2-Turn Airplane ‒2-Turn J stick
6 Spacewalk 1-Turn Lunar
7 Around the galaxy
8 Slip grip special-Base cup stall
9 Tap airplane-1.5-trade spike
10 Inward Lunar-Lunar-Lighthouse-Fall in (or Lunar-Inward Lunar-Lighthouse-Fall in). Barrel role will be accepted.

11 Super Flamingo Spacewalk
12 Airplane ‒ Tap Reverse Jumping Stick

Three Tricks Time Competition; Spike 3 times→Airplane 3 times→Swing in 3 times

 2.Speed Tricks Championship

Organizing Committee Chair: Katsuaki Shimadera (CIMA)

Competition Chair: Satoru Akimoto

Referee Chair: Takeaki Hashizume

MC: Nobuaki Komoto (NOB aka KENDAMAN) 

・5 minutes execution time limit.

・Player has to make own 13 tricks order list from a list of 15 tricks, and has to declare beforehand. Download declaration form, fill it (name and order list) and send it back to JKA office (info@kendama.or.jp) by July 11th (Wednesday).

・The qualifying round carries out the tricks from 1st to 7th of player’s order list.

・The 1st and Quarter final rounds carry out the tricks from 1st to 10th, and after the semifinals carry out the 1st to 13th tricks of player’s list.

・If the players are unable to finish the tricks within a time of period, the player who finished more tricks will deem as the winner.

・The Ken can not be any taller than 17 cm / 6.7 inches (NOT limited to official JKA Kendama).

・Required “Dama-Check”.

・The tama can only have ONE hole in addition to the string hole.

・The Kendama is not allowed to have more than one spike and three cups.

・You can get up to TWO Kendamas passed per player via the Dama-Check.

・Don’t change or move the Kendama’s string position with your free hand during the trick.

・Use ONE Kendama throughout the one round.

 

The Judging:

・The qualifying round 1 & 2, and Repechage are carried out by self-judging, and the player inform the finish of all tricks (from 1st to 7th of player’s order list) by the raising hand.

・The ranking of each rounds is decided by the referee and assistant referee.

・Preliminary round 3 and after the Knockout round 1, one assistant referee sticks to one player and judges success of each trick.

・In case of failure, referee raises a red flag.

・When player ending the all tricks, referee raises a white flag.

・The finished tricks number is indicated by a scoreboard.

 

Prize

Awards and money prize will be presented to the 1st, 2nd and 3rd place winners.

 

Trick lists

①Swing Spike ‒ Kenflip Earth Turn (Whirlwind)

②Hanging 2 Turn Lighthouse ‒ Double Lighthouse Flip ‒ Falling in

③Swing Bird ‒ Earth Turn Bird Over the Valley ‒ Earth Turn Spike

④Around USA 2 Times

⑤Airplane ‒ Tap Reverse Jumping Stick

⑥Eddying Current Candle (Whirlpool Candle) ‒ Spike

⑦2-Turn Airplane

⑧Tap Airplane - 1.5-Trade Spike

⑨Lightning Drop Fast 1 Turn Airplane

⑩Inward Juggle Ghost Juggle Juggle Spike

⑪Airplane ‒ 1.5 Turn Swap Juggle Spike

⑫2 Trun Tap Lighthouse ‒ 2 Turn Tap Lighthouse ‒ Tradespike

⑬Candle, Triple Kenflip Juggle Candle, Spike

⑭1-2-3 Penguin Jumping Stick

⑮Stilt, Stilt Back Flip, Stilt Over the Valley, Inward Stilt Back Flip, Tradespike

 

Preliminary rounds: Friday, July 13, 2018. 18:00 – 19:00.

5 minutes execution time limit.

Mass Start Speed 7-Selected Tricks (1st to 7th of player’s order list).

 

Qualifying round 1

All competitors start simultaneously. The player who has finished 7 tricks within 5 minutes goes into a qualifying round 2. All looser go to Repechage.

 

Qualifying round 2

All 2nd round qualifiers start simultaneously. The fastest 8 players advance to the qualifying round 3 (Qualifying Seeds, Assigned to A1 to A8). All 2nd qualifying round looser go to Consolation round.

 

Consolation round

All 2nd qualifying round looser start simultaneously. The fastest 4 players advance to the qualifying round 3 (Consolation seeds, assigned to B1 to B4). All Consolation round looser go to Repechage.

 

Repechage

All looser start simultaneously. The fastest 4 players advance to the qualifying round 3 (Repechage, assigned to C1 to C4).

 

Qualifying round 3

Qualifying 16 players are divided into 4 groups of 5 players (2 players from Qualifying Seeds + 1 players from Consolation seeds + 1 player of Repechage).

All matches are best-of-two, the winner qualifies for the knock out round 1st stage. One referee sticks to one player and judges success of each trick.

Finally, 4 seeds (exemption of preliminary rounds) and 8 qualifiers progress into knockout round 1st stage.

 

Drawing: Friday, July 13, 2018. 19:00 – 20:00.

The determination of the tournament groups will perform at the reception (Lottery box and ball (wrote A,B,C, or D) will prepare). At first, 4 seeds (So Kanada, Satoru Kubota, Kazuki Nagata, and Yutaro Fukushima) are divide into 4 groups (A to D). Next, 8 qualifiers draw lots. Group assigned ball pulled by player, immediately return it to Lottery box. If the group assigned ball pulled out twice, a ball doesn’t return it. Each group set 3 players.

Knockout rounds: Friday, July 14, 2018. 14:30 – 16:30.

The day of the competition entry player’s round

All preliminary rounds losers and the day’s entry competitors (on a first-come-first-served basis, first priority to the registered absentee of preliminary round, next priority to the day’s registration, finally preliminary rounds losers).

Competitors are split into 4 groups.

Mass Start Speed 7-Selected Tricks (1st to 7th of player’s order list).

Competitors start simultaneously. The fastest 3 players advance to the knock out round 1st stage. Twelve players draw lots and assigned groups. Each group set 6 players.

 

Knockout round 1st stage

5 minutes execution time limit.

Mass Start Speed 10-Selected Tricks (1st to 10th of player’s order list).

Qualifying 24 players are divided into 4 groups of 6 players (1 seed player + 2 Qualifying winners + 3 players from on the day).

All matches are best-of-two, the winner qualifies for the quarter final.

 

Quarter final

5 minutes execution time limit.

Mass Start Speed 10-Selected Tricks (1st to 10th of player’s order list).

Quarter finalists are divided into 2 groups of 4 players.

The fastest 2 players advanced to semifinals.

 

Semifinals and final

5 minutes execution time limit.

Mass Start Speed 13-Selected Tricks (1st to 13th of player’s order list).

Four players will compete in a head to head bracket style competition.

 

WOF2018 Speed Tricks

Declaration-form

 

3.Classified Challenge

・ Survival game by players classified into 3 categories; Beginner, Advanced and Expert.
・ All players align on the stage.
・ Ten tricks are notified in advancedfor each class (Please see the Trick List).
・ All players perform the trick from Trick #1.
・ If players pass the trick once in two trials, they can proceed the next trick, but miss the trick both times, they will drop out of the competition.
・ When players passed all tricks (10 tricks), they will get a prize(official Kendama).
・ The class will be decided by self-report, but dan-holders have to enter Advanced or Expert classes and players of over 5-dan players have to enter Expert class.
・ Not allowed to participate in 2 or 3 classes.

Trick Lists for Classified Challenge

・Beginner class(Kyu-level players)
① Big Cup ② Small Cup ③ Base Cup ④ Candle
⑤ Big Cup-Base Cup ⑥ Base Cup-BigCup
⑦ Spike ⑧ Hand-held Big Cup-Spike
⑨ Big Cup-Baseball (Hit and Catch, Big Cup) ⑩ Airplane

・Advanced class(1-dan to 4-dan players)
① Spike ② Airplane ③ Swing in ④ Around Japan
⑤ Around the world ⑥ Hand-held Bird – Spike
⑦ Trapeze ⑧ Fast hand base cup
⑨ Around the Europe ⑩ Falling in

・Expert class (over 5-dan players)
① Around the World ② Whirlpool Trapeze ③ Stabbing
④ Hanging Spike ⑤ Jumping Stick ⑥ 1-Turn Airplane
⑦ 1-Turn Lighthouse-Falling in ⑧ Swing Bird-Spike
⑨ Around the Cosmos-Earth Turn ⑩ 2-Turn Lighthouse

 

4.Elementary school student Cup

・ Survival game for elementary school students
・ Ten tricks are the same as classified challenge.

 

競技要領

1 世界けん玉道選手権大会 ~藤原一生杯~

(1)参加者全員による1対1の対戦トーナメント方式
(2)使用けん玉 認定けん玉1本
(3)選技

1.たけうま~すくいけん

2.うずしおろうそく

3.つるし玉つきさし

4.つるし二回転灯台~二回転とんぼ返り

5.二回転飛行機~二回転はねけん

6.宇宙遊泳~一回転月面着陸

7.銀河系一周

8.極意渡り

9.灯台返し~1.5回転スワップけん

10.裏世界一周(月面~小皿月面~灯台~さか落とし)

※小皿月面~大皿月面~灯台〜さか落としでも可、月面~月面はバレルロールも可

11.スーパーフラミンゴ宇宙遊泳

12.飛行機~タップ裏はねけん

3種目タイム競技:とめけん3回→飛行機3回→ふりけん3回

(4)組み合わせ抽選は当日行います。
(5)3本勝負2本先取勝ち。決勝のみ5本勝負3本先取勝ち。
(6)4選技(決勝は6選技)終了して同点の場合、サドンデスにより勝敗を決する。全種目終了して決着がつかない場合は3種目タイム競技を行う。

 

2.スピードトリック選手権大会

大会委員長:嶋寺克彰
競技委員長:秋元悟
審判委員長:橋詰武顕
MC:河本伸明

制限時間5分のタイム競技

15種目の選技リストの中から選手が好む技13種を選択し、試技順リストを作成する。ホームページより登録ホームをダウンロードし、名前および選技リスト順を記載した後、協会宛(info@kendama.or.jp)に7月11日(水曜日)までに送り返して下さい。

予選ラウンドは各選手の申告試技順リストの1番目から7番目の技を順番に実施する。

決勝ラウンド1回戦および準々決勝は申告試技順リストのの1番目から10番目の技、準決勝以降は申告試技順リストの1番目から13番目までの技をリスト順通り行う。

制限時間5分以内に終了しなかった場合は、終了時点でより多くの技を終了している選手を勝者とする。

使用けん玉は、けんの高さが17cmを超えないものであること(JKA認定けん玉以外のけん玉も可

使用するけん玉は、けん玉チェックを受けること。

けん玉の玉の穴は糸通し用の穴を除き1つであること。

けん玉は、けんが一つ、かつ皿が3つ以外のものは認めない。

選手はけん玉チェックを合格していれば2本のけん玉を大会中に使用できる。

試技中に、けん玉の糸の位置を空いている手で移動させることは禁止する。

タイム競技中のけん玉の変更は認めない。

 審判

予選ラウンドは自己申告制とし、終了した選手は挙手にて試技の終了を申告する。

予選ラウンドの順位は主審および副審によって決定する。

予選第3ラウンドおよび決勝戦第1ラウンド以降より、一人の選手に対して一人の副審を配置する。

技の不成功時には副審が赤旗をあげる。

規定種目数終了時に副審が白旗をあげる。

技の成功数は得点板にて掲示する。

本大会では、優勝、準優勝、および3位に賞および賞金を授与する。

選技リスト

①ふりけん~けんフリップ地球回し

②つるし二回転灯台~二回転とんぼ返り~さか落とし

③回転うぐいすの谷渡り

④USA一周2連続

⑤飛行機〜タップ裏はねけん

⑥うずしおろうそく~ろうそく返し

⑦二回転飛行機

⑧灯台返し〜1.5スワップけん

⑨稲妻はやて一回転飛行機

⑩うらジャグルゴーストジャグルジャグルとめけん

⑪飛行機〜1.5スワップジャグとめけん

⑫二回転タップ灯台〜二回転タップ灯台〜けん

⑬ろうそく〜3回転けんフリップジャグルろうそく〜ろうそく返し

⑭ペンギンはねけん1-2-3

⑮たけうま〜たけうまバックフリップ〜たけうま渡り〜うらたけうまバックフリップ〜けん

予選ラウンド 7月13日(金曜日)18時~19時

制限時間5分

7選技のタイム競技(申告試技順リストの1番目から7番目)。

・予選第1ラウンド

全員一斉にタイム競技、5分以内に終了した選手→第2ラウンドへ

5分以内に終了できなかった選手→敗者復活ラウンド1へ

 ・予選第2ラウンド

第1ラウンド通過者全員一斉にタイム競技、上位8名が予選第3ラウンドへ(A1~A8)

予選第2ラウンド敗退者→敗者復活ラウンド1へ

・敗者復活ラウンド1

第2ラウンド敗者全員でタイム競技→上位4名が第3ラウンドへ(敗者復活枠1)(B1~B4)

 敗者復活ラウンド1敗退者→敗者復活ラウンド2へ

 ・敗者復活ラウンド2

予選第1ラウンドおよび敗者復活ラウンド1敗者全員で一斉にタイム競技→上位4名を第3ラウンド(敗者復活枠2)(C1~C4)

 ・予選第3ラウンド

20名を4グループに分ける(第2ラウンド上位8名から2名+敗者復活枠2から1名+敗者復活枠1から1名の合計4名)。

タイム競技を実施し、各組上位2名計8名を予選通過選手として選出。

シード選手4名(予選免除)+予選通過者8名を決勝ラウンド進出者とする。

 ・組み合わせ抽選会

レセプション時に抽選会(選手によるくじ引き)を行い(抽選箱とA,B,C,Dと書いた玉を用意)。最初にシード選手4名(金田奏選手、久保田悟選手、永田一樹選手、福島優太郞選手)による抽選(引いた玉は戻さない)。4グループに分ける。(ABCD)。次に選手一人ずつ抽選。引いた玉は戻す。2回出たら玉は戻さない。各組3名確定。

決勝ラウンド 7月14日(土曜日)(2時間)14:30~16:30

・当日参加枠予選ラウンド

前日予選ラウンド敗退者、当日エントリー参加者全員による予選ラウンド(事前エントリーかつ金曜日予選不参加者を最優先、次に当日エントリー、残りは前日予選ラウンド敗退者を4組にくみ分けする)。

4組に分かれてステージ上にて一斉の7選技(申告試技順リストの1番目から7番目)のタイム競技。

各組上位3名、合計12名を予選通過。即くじ引き、A,B,C,D 3回出たら玉は戻さない。各組6名確定。

 ・第1ラウンド

制限時間5分

10選技のタイム競技(申告試技順リストの1番目から10番目)

4グループ(ABCD)(各組シード選手1名 + 予選通過2選手+当日参加枠3選手)

各組上位2名が第2ラウンドへ進出

 ・準々決勝

制限時間5分

10選技のタイム競技(申告試技順リストの1番目から10番目)

準々決勝1組(第1ラウンド1組1位, 同2組2位, 同3組1位, 同4組2位) 準々決勝2組(第1ラウンド1組2位, 同2組1位, 同3組2位, 同 4組1位)の2グループにてスピード競技。

上位2名決勝ラウンドへ

 ・準決勝および決勝

制限時間5分

13選技のタイム競技(申告試技順リストの1番目から13番目)

1対1でのタイム競技(準々決勝1組 1位 対 同2組 2位、準々決勝2組 1位 vs 同1組 2位)

3位決定戦(敗者同士)

決勝戦(勝者同士)

 

※こちらも一緒にご覧ください。→予選・決勝ラウンド試技順リスト

 

3 クラス別チャレンジ

(1)「初心者」「有段者」「名人」ごとのクラスに分けて、それぞれ指定された10選技がクリアできるかどうかをチャレンジする。なお、複数のクラスへの参加は不可とする。
(2)選技

  • 初心者クラス(級レベル)
    ①大皿
    ②小皿
    ③中皿
    ④ろうそく
    ⑤大皿~中皿
    ⑥中皿~大皿
    ⑦とめけん(まわし可)
    ⑧手のせ大皿~けん
    ⑨大皿~野球けん大皿
    ⑩飛行機
  • 有段者クラス(初段~四段)
    ①とめけん
    ②飛行機
    ③ふりけん
    ④日本一周
    ⑤世界一周
    ⑥手のせうぐいす~けん
    ⑦空中ブランコ
    ⑧はやて中皿
    ⑨ヨーロッパ一周
    ⑩さか落とし
  • 名人クラス(五段以上)
    ①世界一周
    ②うずしお空中ブランコ
    ③玉つきさし
    ④つるしとめけん
    ⑤はねけん
    ⑥一回転飛行機
    ⑦一回転灯台~さか落とし
    ⑧前ふりうぐいす~けん
    ⑨宇宙一周~地球まわし
    ⑩二回転灯台

3 小学生けん玉大会

(1)クラス毎に参加者全員による生き残り戦
(2)クラス分け、選技は「クラス別チャレンジ」に同じ